Kako NE učiti strane jezike

Veoma je važno znati kako učiti. To je najveća mudrost života i samim time i školovanja odnosno u ovom slučaju učenja stranih jezika. Sve u životu je učenje kao i ceo život.

Svako od nas se nekada našao u situaciji da mora sebe da zapita:
– Hm, nešto mi ne ide a ne znam zašto. Jednostavno mi ne ulazi u glavu.

Kao eminentan edukativni centar i kvalitetna škola stranih jezika imamo za obavezu, pored toga da naše učenike naučimo stranom jeziku koji su upisali i izrazili želju da nauče, da i naučimo svakoga ko je spreman za to, određenim znanjima i veštinama. E sada, preduslovi za dobro učenje su veoma važni i ovaj tekst će se uglavnom njima baviti. Na drugom mestu smo napisali a i pisaćemo i dalje, kako da se na pravilan način uči. Sada je bitno da objasnim kako izabrati metode i kako izabrati osobe koje nas uče, tj kako NE birati školu stranih jezika.

CENA KURSA (izuzetno nebitan faktor odabira škole)

Na žalost, jedan od glavnih kriterijuma kod nas po kojem se većina učenika vodi je cena kursa. Naravno da je to posledica sveopšteg stanja u kom se naše društvo nalazi, pogotovo materijalnog i finansijskog, ali opet pokušaćemo da objasnimo zašto je ovo jedan od NAJGORIH kriterijuma po kojima možete da izaberete školu u kojoj ćete učiti.  I pod tim mislimo u oba smera – niti je pametno birati jeftinu školu jer to ima “svoje zašto”, niti cena koja je previsoka nikako ne znači da je to kvalitetna škola.
Daćemo primer: Kada kupujete hleb u prodavnici ili jelo u restoranu, da li kažete: – Dajte mi najjeftinije pa šta god da je u pitanju?
Sigurni da ne. Kao ni kada kupujete recimo cipele. Već smo svi naučili da je cena najmanji reper koliko je šta kvalitetno i obrnuto. Takođe, ima razloga zašto neke škole enormno spuštaju cenu i zašto su najjeftinije. Samo treba istražiti šta je to. Zapitajte se – da li ijedan prodavac spušta cenu svog proizvoda jer vas voli i jer želi da njegova roba bude pristupačna svima. Postoji uvek razlog.
Znanje ne treba da bude skupo, naravno, niti treba da je dostupno samo bogatima, ali ako vam neka škola stranih jezika u ovom slučaju ponudi “za svakog vašeg druga kojeg dovedete 30% popusta za vas”, ne čini li vam se to nekako preočajno i da jednostavno ne mogu da smisle drugi način da se ispromovišu. Takođe i fraza “cene već od 1500 dinara”. Zamislite, kupujete ruž za usne ili lek u apoteci i prodavac vam kaže da proizvod koji ste u svim ostalim apotekama uočili po ceni od 1000 dinara, on vam nudi po ceni od 500 dinara, ne biste li se zapitali ZAŠTO?

Odabir skole stranih jezika

LOKACIJA

Verujte nam, lokacija vaše škole i vašeg profesora je veoma nebitna. Naravno, pod uslovom da ste u istom gradu (isključujemo Beograd jer je zaista preveliki da biste išli sa jednog kraja grada na drugi) i da nije baš situacija da ste vi na jednom kraju grada a oni na potpuno drugom. U Srbiji u svakom gradu, od jedno lokacije do druge uglavnom uvek stižete za 15-20 minuta koliko god blizu ili daleko bili. Ali birati školu po tome da vam je blizu i da je to jedini kriterijum, to je zaista pogrešno. Samim tim, jer je prvenstveno bitno ko vam predaje a ne gde se nalazi. Uglavnom je i većina škola negde pri centru grada tako da svakako veoma brzo stižete gde god da se nalaze. Kriterijum kojim birate školu treba da bude, u ovom slučaju, da je ambijent prijatan i što bismo rekli – akademski. Bitno je da u školi postoji radna atmosfera i da škola zaista poseduje kriterijume koji su vam bitni: celičina učionica, sanitarni čvor, osvetljenje i na posletku, mir i tišinu koliko je to moguće. Birati školu samo zato što vam je pored zgrade ili u ulici do vaše – to vam je kao da kupujete auto samo zato jer vam se sviđaju njegove gume, a motor i godište i cena nije bitna.

VIDELI STE FACEBOOK REKLAMU

Danas FB reklamu može da plati i da postavi na društvene mreže zaista svako. Svaki pojedinac, firma, novootvorena škola ili neko drugi. Ona nije reprezent pravog stanja i uslova i zaista ne treba da vam bude orjentir koga da izaberete da vas uči. Naravno da je jedan od načina kako da nekoga pronađete, ali zaista nije najvažniji kriterijum. Ako vam se ovaj kriterijum čini čudan što ga spominjemo, tj. iz vašeg ugla mislite da ne postoje ljudi koji na taj način upisuju, istraživanja su pokazala da skoro 20% ljudi čim vidi reklamu ili plaćeni oglas, odmah pozivaju naznačeni broj telefona bez provere ko je i šta je u pitanju. Sugerišemo vam da kad vidite reklamu, posetite Faceboom stranicu (facebook page) te škole ili organizacije i proučite ih. Pozitivne i negativne komentare, broj lajkova, kakav web sajt imaju, fotografije sa časova i predavanja, review i slično. Dobro proučite.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *